# Specifications

| Parameter              | Value                                           |
| ---------------------- | ----------------------------------------------- |
| Max Input Voltage      | 16V                                             |
| Nominal Voltage        | 3.3V                                            |
| Communication Protocol | I2C                                             |
| Default I2C Address    | 0x4B (7-bit)                                    |
| Sensing IC             | BNO085                                          |
| Max Bus Speed          | 400 kHz (Fast mode)                             |
| Measurement Channels   | quaternion, yaw/pitch/roll, linear acceleration |
| Mounting Holes         | #10 holes, 1.5" apart                           |
| Dimensions             | 2.00" x .745" x .51"                            |
| Connector              | JST PA (BM04B-PASS-1-TFT)                       |

#### Mechanical Drawings

![](https://content.gitbook.com/content/cQgnvayQud3Xf5sZi0wz/blobs/5nsRZc2J5Q05MvdyFsf6/image)

* [am-5638 Standard Sensor Assembly - IMU.pdf](https://3879385486-files.gitbook.io/~/files/v0/b/gitbook-x-prod.appspot.com/o/spaces%2F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%2Fuploads%2FbubtwEEAcP1lMUCTKfkS%2Fam-5638%20Standard%20Sensor%20Assembly%20-%20IMU.pdf?alt=media\&token=fe2e3a59-8266-4574-9b7d-e97eb5440658)
* [am-5637 Standard Sensor.STEP](https://3879385486-files.gitbook.io/~/files/v0/b/gitbook-x-prod.appspot.com/o/spaces%2F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%2Fuploads%2FCHmUAiFcpEVQVkP27jy9%2Fam-5637%20Standard%20Sensor.STEP?alt=media\&token=85dc86ba-d8e2-4d69-933e-c88a18f0241c)

#### Wiring

![](https://docs.andymark.com/~gitbook/image?url=https%3A%2F%2F3879385486-files.gitbook.io%2F%7E%2Ffiles%2Fv0%2Fb%2Fgitbook-x-prod.appspot.com%2Fo%2Fspaces%252F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%252Fuploads%252Fj8La49FZmKd2gTzLZiLu%252FAMSS%2520Pinouts_AMSS%2520-%2520I2C.svg%3Falt%3Dmedia%26token%3Dcd49b790-6fa7-41d8-9eb5-d9a5152927c3\&width=768\&dpr=3\&quality=100\&sign=4202c162\&sv=2)
