# Specifications

| Parameter              | Value                     |
| ---------------------- | ------------------------- |
| Max Input Voltage      | 16V                       |
| Nominal Voltage        | 3.3V                      |
| Communication Protocol | I2C                       |
| Default I2C Address    | 0x29 (7-bit)              |
| Sensing IC             | VL53L0X                   |
| Max Bus Speed          | 400 kHz (Fast mode)       |
| Maximum Range          | 2000 mm                   |
| Minimum Range          | \~30 mm                   |
| FOV                    | \~25°                     |
| Measurement Channels   | Distance                  |
| Mounting Holes         | #10 holes, 1.5" apart     |
| Dimensions             | 2.00" x .745" x .51"      |
| Connector              | JST PA (BM04B-PASS-1-TFT) |

### Mechanical Drawings

![](https://content.gitbook.com/content/cQgnvayQud3Xf5sZi0wz/blobs/5nsRZc2J5Q05MvdyFsf6/image)

[am-5638 Standard Sensor Assembly - IMU.pdf](https://3879385486-files.gitbook.io/~/files/v0/b/gitbook-x-prod.appspot.com/o/spaces%2F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%2Fuploads%2FbubtwEEAcP1lMUCTKfkS%2Fam-5638%20Standard%20Sensor%20Assembly%20-%20IMU.pdf?alt=media\&token=fe2e3a59-8266-4574-9b7d-e97eb5440658)

[am-5637 Standard Sensor.STEP](https://3879385486-files.gitbook.io/~/files/v0/b/gitbook-x-prod.appspot.com/o/spaces%2F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%2Fuploads%2Fp5H24eapsdBXYd3WVjTC%2Fam-5637%20Standard%20Sensor.STEP?alt=media\&token=5baa202c-75e0-4f4a-ad3f-750ea39ffa85)

### Wiring

![](https://docs.andymark.com/~gitbook/image?url=https%3A%2F%2F3879385486-files.gitbook.io%2F%7E%2Ffiles%2Fv0%2Fb%2Fgitbook-x-prod.appspot.com%2Fo%2Fspaces%252F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%252Fuploads%252Fw6DtKtJpXdCr2l8Sf2oo%252FAMSS%2520Pinouts_AMSS%2520-%2520I2C.svg%3Falt%3Dmedia%26token%3D3d1a0f3b-6f7c-4bd0-b778-f8572e89ff34\&width=768\&dpr=3\&quality=100\&sign=e6a96a53\&sv=2)
