# Specifications

| Parameter         | Value                        |
| ----------------- | ---------------------------- |
| Max Input Voltage | 16V                          |
| Nominal Voltage   | 3.3V                         |
| Communication     | CAN                          |
| Default CAN ID    | 0                            |
| Mounting          | 1/2" pitch, holes 1.5" apart |
| Dimensions        | 2.00" x .745" x .51"         |
| Connector         | JST PA (BM04B-PASS-1-TFT)    |

#### Mechanical Drawings

![](https://content.gitbook.com/content/cQgnvayQud3Xf5sZi0wz/blobs/rBOPvdFoz189GYVwyq4E/image)

* [am-5638 Standard Sensor Assembly - IMU.pdf](https://3879385486-files.gitbook.io/~/files/v0/b/gitbook-x-prod.appspot.com/o/spaces%2F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%2Fuploads%2FbubtwEEAcP1lMUCTKfkS%2Fam-5638%20Standard%20Sensor%20Assembly%20-%20IMU.pdf?alt=media\&token=fe2e3a59-8266-4574-9b7d-e97eb5440658)
* [am-5637 Standard Sensor.STEP](https://3879385486-files.gitbook.io/~/files/v0/b/gitbook-x-prod.appspot.com/o/spaces%2F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%2Fuploads%2Fp5H24eapsdBXYd3WVjTC%2Fam-5637%20Standard%20Sensor.STEP?alt=media\&token=5baa202c-75e0-4f4a-ad3f-750ea39ffa85)

#### Wiring

![](https://docs.andymark.com/~gitbook/image?url=https%3A%2F%2F3879385486-files.gitbook.io%2F%7E%2Ffiles%2Fv0%2Fb%2Fgitbook-x-prod.appspot.com%2Fo%2Fspaces%252F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%252Fuploads%252F3Nk3Y3ptaG8E82mbEK68%252FAMSS%2520Pinouts_AMSS%2520-%2520CAN.svg%3Falt%3Dmedia%26token%3Dbfa2a5a4-97df-4f35-9b06-5d7919e66ab3\&width=768\&dpr=3\&quality=100\&sign=86dc30ee\&sv=2)
