# Specifications

#### Specs

| Parameter              | Value                                  |
| ---------------------- | -------------------------------------- |
| Max Input Voltage      | 16V                                    |
| Nominal Voltage        | 3.3V                                   |
| Communication Protocol | CAN                                    |
| Sensing IC             | TMD3725                                |
| Max Bus Speed          | 400 kHz (Fast mode)                    |
| Proximity Range        | 0 mm to \~200 mm                       |
| FOV                    | \~46°                                  |
| Ambient Light Range    | 0.002 lux to 65,535 lux                |
| Measurement Channels   | Red, Green, Blue, Alpha, and Proximity |
| Mounting Holes         | #10 holes, 1.5" apart                  |
| Dimensions             | 2.00" x .745" x .51"                   |
| Connector              | JST PA (BM04B-PASS-1-TFT)              |

#### Mechanical Drawings

![](https://content.gitbook.com/content/cQgnvayQud3Xf5sZi0wz/blobs/5nsRZc2J5Q05MvdyFsf6/image)

* [am-5638 Standard Sensor Assembly - IMU.pdf](https://3879385486-files.gitbook.io/~/files/v0/b/gitbook-x-prod.appspot.com/o/spaces%2F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%2Fuploads%2FbubtwEEAcP1lMUCTKfkS%2Fam-5638%20Standard%20Sensor%20Assembly%20-%20IMU.pdf?alt=media\&token=fe2e3a59-8266-4574-9b7d-e97eb5440658)
* [am-5637 Standard Sensor.STEP](https://3879385486-files.gitbook.io/~/files/v0/b/gitbook-x-prod.appspot.com/o/spaces%2F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%2Fuploads%2FKPZhnJRA5FtnRFznxEQY%2Fam-5637%20Standard%20Sensor.STEP?alt=media\&token=2a667cdf-b200-444d-9ebc-986249f03ba1)

#### Wiring

![](https://docs.andymark.com/~gitbook/image?url=https%3A%2F%2F3879385486-files.gitbook.io%2F%7E%2Ffiles%2Fv0%2Fb%2Fgitbook-x-prod.appspot.com%2Fo%2Fspaces%252F6dFSSchrNzNvNcuFf0H6%252Fuploads%252FJPmgxFWpMDPNGz0YJJkC%252FAMSS%2520Pinouts_AMSS%2520-%2520CAN.svg%3Falt%3Dmedia%26token%3Dd52121e7-48e3-4a45-89d1-09b4e03d7bec\&width=768\&dpr=3\&quality=100\&sign=c803c241\&sv=2)
